E-arşiv Faturada Dikkat Edilmesi Gerekenler
1-E-Arsiv Fatura kestiğinizden yani İrsaliyeli E-Fatura olmadığından E-Faturanıza malı müessesede teslim ettiyseniz o meşhur ibareyi aciklama (Mal İşyerinde Teslim Edilmiştir) kismina not düşün. Malı müessesede teslim etmediyseniz o zaman kağıt İrsaliye düzenleyiniz.

2-E-Arsiv Faturayı açıkta kapalıda kesebilirsiniz. Ancak 7.000 üzeri olanları muhakkak açık kesiniz. Unutmayın fatura ödeme aracı değildir.

3-E-Arşiv Faturanın bir çıktısını alıp ıslak imza ile imzalattiriniz. Bu şekilde saklama mecburiyetinizi de yerine getirmiş olursunuz. Unutmayın GİB bu faturaları saklamayacak. Saklama ve ibraz zorunluluğu mükellefe ait. XML HTML olarak saklamak ta mümkün ama en sağlam arşivleme kagit arsivlemedir.

4-E-Arşiv Faturalarınızı XML ve HTML uzantılı alabilirsiniz. Kanaatimce PDF formatında da alabilmeliyiz. GİB e bilgi yüklerken az yer kaplar.

5-E-Arşiv Faturada iptal imkanı yok. Bu nedenle 2 secenek var iptal için. Birinci yol Eğer hatalı faturayı müşteriye vermediyseniz ya da geri alabiliyorsanız ilk faturayı hiç dikkate almadan kayıtlara almadan doğru olan ikinci faturayı kesmek ve doğru olan ikinci faturaya açıklama kısmına ilk kesilen hatalı faturanın iptal edildiğinin açıklamasını düşmek. İkinci yol eğer fatura bir tarafça işleme alınmış ise karşı taraf iade faturası düzenleyecek.

6-E-Arşiv Fatura iptali için iptal butonu koymak ta üçüncü ve en kısa yol olsa gerek.

7-Virgulden sonra birim fiyatta 2 hane yazılabilir. O yüzden yukarı ya da aşağı yuvarlama yapılmalı.

8-Çok miktarda günlük ve aylık bu tür fatura kesiyor iseniz. Bir entegratör ile anlaşmanız avantajınıza olur. Saklama kısmında da kafanız rahat olur.

9-Mükellefin iyi bir internet sistemi bilgisayar donanımı ve yazıcısı olmasi gerekli. İyi bir cep telefonu tabi akıllı olmak şartıyla bu da yeterlidir.

10-Kesilen E-Arşiv Fatura mail olarak da müşteriye gönderilebilir. Zaman kaybı olmaması ve tabi ki kesinlikle kesip göndermek şartıyla.

11-E- Arşiv Fatura kesilmez kağıt fatura verilirse özel usulsüzlük cezası, fatura alıp vermemek olarak bilinen mustafa ali maddesinden kesilen fatura yok hükmünde sayılacak ve her iki tarafa %10 nispetinde özel usulsüzlük ceza kesilecek ve kağıt faturadaki indirim kdv ler red edilecektir.

12-E-Arşiv Faturaları sorgulayın gib den. Mümkünse ıslak imzalı alın mukelleften. Photoshop ta yapılmış sahte faturalar ve kayıtdışı işlemler cok artacak.

Kaynak:YMM İbrahim Akbayrak
Güncel Haber ve Duyurular
Prev 1Next
  
Güncel Mevzuat
Prev 1NextTop