Ev kadınlarının vergi muafiyetinden yararlanabilmeleri ve sigortalı olabilmeleri için aranan ilk şart, 18 yaşından büyük olmaları..


İşyeri açmaksızın dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü gibi makine ve aletler hariç olmak üzere sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan evinde üretim yapanlar kapsamda.


Yine bu imkan; havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri kapsıyor..


Evde imal ettiği ürünleri internetten satanlara da vergi muafiyeti var. 2021'de hayata geçen uygulamada 240 bin liranın altındaki kazançlar için muafiyet sağlanmıştı.


Muafiyet sınırı bu yıl ise 80 bin lira artırılarak 320 bin liraya çıkarıldı. İmkandan faydalanmak için 'esnaf vergi muafiyeti belgesi' almak ve bankada ticari hesap açarak tüm hasılatın bu hesap aracılığıyla tahsili gerekiyor.

 

Kaynak: ahaber